Jesienna wycieczka do Sandomierza

Mały Rzym – to miasto, które 26 września zwiedzili uczniowie z kl. 5a, 6b i 7a. Skojarzenie wiąże się z tym, iż Sandomierz jest położony na 7 wzgórzach. Na początku naszej wyprawy odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle (pan kapitan „ozdobił” nas pirackimi tatuażami). Następnie „kozimi schodkami” wspięliśmy się na Rynek. Spacerując uliczkami Sandomierza, podziwialiśmy piękne, renesansowe kamieniczki, Ratusz z herbem miasta i słonecznym zegarem, kościół św. Jakuba z XIII w., gotycką Bazylikę Katedralną wzniesioną w 1360 r., sandomierski zamek oraz Bramę Opatowską (weszliśmy na jej wieżę, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta). Po pysznym obiedzie w restauracji, udaliśmy się do Muzeum księdza Mateusza (z naturalnej wielkości figurami woskowymi). Przeszliśmy także przez Ucho Igielne.Zajrzeliśmy również do Zbrojowni Rycerskiej (przymierzaliśmy stroje, zbroje i dobieraliśmy miecze). Tajemniczym miejscem była „katownia”, w której znajdowały się dyby oraz inne narzędzia tortur – m. in. łoże do rozciągania kości czy kolczaste fotele.
Później podziwialiśmy drzewa i ich korzenie w wąwozie lessowym św. Jadwigi. Po tylu atrakcjach, zmęczeni lecz zadowoleni, wróciliśmy do Rzeszowa. Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.