Barw mieszanie

Na kolejnych zajęciach Experymentarium 3Z dzieciaki z klasy 1a wykoały dwa modele wykorzystując klasyczny krążek Newtona - koło z barwnymi segmentami obejmującymi podstawowe barwy widma światła widzialnego.  W każdym z modeli wprawiali koło w szybki ruch obrotowy wykorzystując różne napędy i obserwowali mieszanie się barw. No tak, światło białe wcale białe nie jest. Przy okazji porozmawialiśmy o gromadzeniu energii i złudzeniach optycznych.

Ekperymentujemy

Jubileuszowy, 10. Dzień Odkrywców za nami. Było fantastycznie. Ponieważ nie mógł być obecny pan Paweł Zbigniew Grochowalski "Pan od komet" zostało  sporo suchego lodu, który otrzymalismy od organizatorów. W poniedziałkowy upał eksperymentowaliśmy zatem z suchym lodem.  Uczniowie klas młodszych i  przedszkolaki byli zachwyceni. Nauka jest fascynująca...

W Experymentarium 3Z

20 i 27 maja uczniwie klasy 3a wybrali sie do pracowni Experymentaruim 3Z. Tym razem  zbudowali  sobie model ilustrujący geometryczny dowód twierdzenia Pitagorasa, który zabrali ze sobą i mogą korzystać w domu , szkole ... Uczenie poprzez zabawę i zajęcia warsztatowe to przyjazny sposób na zrozumienie trudnych twierdzeń matematycznych, których dzieci często nie są w stanie pojąć w sposób czysto teoretyczny. A tak pobudzając swoją wyobraźnię, a przy okazji trenując zdolności manualne uczą się niejako "przy okazji". Dodatkowo zajęcia pobudziły ich wyobraźnię przestrzenną, rozwinęły zdolności manualne, kreatywność i ciekawość świata. Praca w grupie wpłynęła na rozwój kompetencji społecznych.

Modele bardzo się podobały. To, co trudne, z pomocą odpowiednio zaprojektowanego modelu okazało się łatwe do zrozumienia. A pojęcia takie jak kąt prosty, przyprostokątna, przeciwprostokątna nie stanowią już problemu.

Projekt "Portki Pitagorasa" został dofinansowany przez Fundację mBanku mFundację.

Czytaj więcej: W Experymentarium 3Z

Laboratorium Wiktora

Wiktor Niedzicki znany dziennikarz i popularyzator nauki wydał kolejną broszurkę z cyklu Laboratorium Wiktora. Broszurka "Czwarte laboratorium Wiktora" trafiła już do uczniów kl. 3a . Spodobała się. W podziękowaniu uczniowie wykonali dla Pana Wiktora rysunki. Była to miła niespodzianka dla autora. Kiedy je otrzymał bardzo się wzruszył. Niektóre prace dzieci zamieścił na swoim profilu facebookowym. Dziękujemy Panie Wiktorze i czekamy na kolejne eksperymenty!

Kalejdoskop

Dzieciaki z klasy 2a lubią spotkania z nauką i techniką. Tym razem królowała optyka. Na zajęciach Experymentarium 3Z zbudowali kalejdoskop. Wystarczył kartonowy tubus, dwie zakrętki od butli pięciolitrowych, trzy lusterka i trochę kolorowych drobiazgów... Kalejdoskop i niezwykła przygoda z optyką! Zobaczcie sami!

 

Z naszych galerii...