Badamy, odkrywamy...

Samodzielne odkrywanie tego co nas otacza, towarzyszy nam na codzień  to ogromna przyjemność.  Tym razem uczniowie klasy 1a w ramach Experymentarium sprawdzali czy masa, ciężar i waga znaczą to samo... co pływa, a co tonie i dlaczego ...  poznali rózne miarki do mierzenia płynów... I cudownie się przy tym bawili. Nauka jest piękna!

Warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

18 lutego odbyły się w naszej szkole warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkonej w ramach programu wspomagania szkół Gminy Miasto Rzeszów (w tym w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów). Dwudziestu nauczycieli z 11 szkól biorących udział w programie wykonało po dwa modele wykorzystując klasyczny krążek Newtona - koło z barwnymi segmentami obejmującymi podstawowe barwy widma światła widzialnego.  W każdym z modeli wprawia się koło w szybki ruch obrotowy wykorzystując różne napędy i obserwuje mieszanie się barw.  Przy okazji porozmawialiśmy o barwach, tęczy, gromadzeniu energii i złudzeniach optycznych. Warsztaty prowadziła pani Małgorzata Wilczak.

Kalendarz kryptograficzny

Kończy się rok 2019. Czas pomyśleć o kalendarzu na nowy rok. Uczniowie klasy 1a zrobili sobie uniwersalny kalendarz. Jest on wyjątkowy. Kolejne daty są zaszyfrowane. Aby je odczytać trzeba znać klucz lub mieć odpowiedni dekoder. Gałąź wiedzy o utajnianiu wiadomości to kryptografia. Nazwaliśmy więc nasz kalendarz kryptograficznym.

Ruchome obrazki

Ruchome złudzenia optyczne to świetny temat do naukowych rozważań w ramach Experymentarium. A przy okazji  niezwykle prosty model, który wykonali sobie samodzielnie uczniowie klasy 1a. Niewiele pracy, a jakie fantastyczne  wrażenia... No i oczywiście inspiracja do eksperymentowania i poszukiwania własnych rozwiązań.

Pantograf do rysowania

Wiecie, jak wyglądał przodek dzisiejszej kserokopiarki? To pantograf, mechaniczne urządzenie, które służy do rysowania wiernych kopii, powiększania lub pomniejszania rysunku. Model pantografu zbudowali sobie uczniowie klasy 1a. Teraz mogą już samodzielnie kopiować rysunki... Wymaga to trochę wprawy, efekty są wspaniałe.