Kalendarz kryptograficzny

Kończy się rok 2019. Czas pomyśleć o kalendarzu na nowy rok. Uczniowie klasy 1a zrobili sobie uniwersalny kalendarz. Jest on wyjątkowy. Kolejne daty są zaszyfrowane. Aby je odczytać trzeba znać klucz lub mieć odpowiedni dekoder. Gałąź wiedzy o utajnianiu wiadomości to kryptografia. Nazwaliśmy więc nasz kalendarz kryptograficznym.

Ruchome obrazki

Ruchome złudzenia optyczne to świetny temat do naukowych rozważań w ramach Experymentarium. A przy okazji  niezwykle prosty model, który wykonali sobie samodzielnie uczniowie klasy 1a. Niewiele pracy, a jakie fantastyczne  wrażenia... No i oczywiście inspiracja do eksperymentowania i poszukiwania własnych rozwiązań.

Pantograf do rysowania

Wiecie, jak wyglądał przodek dzisiejszej kserokopiarki? To pantograf, mechaniczne urządzenie, które służy do rysowania wiernych kopii, powiększania lub pomniejszania rysunku. Model pantografu zbudowali sobie uczniowie klasy 1a. Teraz mogą już samodzielnie kopiować rysunki... Wymaga to trochę wprawy, efekty są wspaniałe.

Barw mieszanie

Na kolejnych zajęciach Experymentarium 3Z dzieciaki z klasy 1a wykoały dwa modele wykorzystując klasyczny krążek Newtona - koło z barwnymi segmentami obejmującymi podstawowe barwy widma światła widzialnego.  W każdym z modeli wprawiali koło w szybki ruch obrotowy wykorzystując różne napędy i obserwowali mieszanie się barw. No tak, światło białe wcale białe nie jest. Przy okazji porozmawialiśmy o gromadzeniu energii i złudzeniach optycznych.

Ekperymentujemy

Jubileuszowy, 10. Dzień Odkrywców za nami. Było fantastycznie. Ponieważ nie mógł być obecny pan Paweł Zbigniew Grochowalski "Pan od komet" zostało  sporo suchego lodu, który otrzymalismy od organizatorów. W poniedziałkowy upał eksperymentowaliśmy zatem z suchym lodem.  Uczniowie klas młodszych i  przedszkolaki byli zachwyceni. Nauka jest fascynująca...