wtorek 27.10.2020r.
Temat: ,,Co mrozimy?”

1. ,,Gdzie jest zimniej: w lodowce czy w zamrażalce ?” Rozmawiamy na ten temat z dzieckiem, sprawdzamy teorie za pomocą doświadczenia . Dziecko napełnia dwie identyczne buteleczki woda , zakręca je i jedna wkłada do lodówki a druga do zamrażarki. Po kilku godzinach omawiamy doświadczenie – stawiamy obie butelki obok siebie. Dziecko obserwuje, dotyka, wnioskuje. Woda z lodówki jest zimna, ale nie zamarzła. W butelce trzymanej w zamrażalniku woda zamarzła, powstała bryla lodu, butelka zrobiła się większa.

2. ,,Co się kryje w zamrażalce?” Zapoznajemy dzieci ze sposobem przechowywania warzyw i owoców – mrożeniem. Pokazujemy rożne mrożonki ( truskawki, szpinak), dziecko za pomocą dotyku próbuje je opisać . Wyjaśniamy dlaczego przechowuje się je w takich miejscach.

3. Improwizacja ruchowa ,,Wstążki na wietrze”. Pomoce: wstążki przywiązane do drewnianych łyżek, muzyka klasyczna. Dziecko porusz się po pokoju przy dźwiękach muzyki, trzymając w dłoni wstążki. Słucha muzyki i odpowiednio reaguje: zwalnia, przyspiesza, przy wysokich dźwiękach tańczy na palcach a przy niskich – pochyla głowę, opuszczając ręce. Może tańczyć samodzielnie, w parze z rodzicem lub rodzeństwem