im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie

Opowieści Wiktora

W ramach zajęć Experymentarium 3Z, uczniowie kl. 1a i 2a eksperymentowali wirtualnie z Wiktorem Niedzickim - znanym popularyzatorem nauki, polskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, autorem programu Laboratorium. Temat spotkania brzmiał tajemniczo: Co nas ciśnie? Prezentowane przez Pana Wiktora proste eksperymenty pokazały działanie ciśnienia atmosferycznego. Mali odkrywcy byli zachwyceni. Wybrali nawet najciekawsze eksperymenty. I w klasie pierwszej, i w drugiej zwyciężył eksperyment z jajkiem wpadającym do butelki. O krok były piłeczki w strumieniu powietrza. Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję na kolejne.

Wytrzymały papier

Jak wytrzymały jest papier, sprawdzali uczniowie klasy 1a podczas kolejnych zajęć Experymentarium 3Z - Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj. Pomysł eksperymentu zaczerpnęliśmy z książeczki "Trzecie laboratorium Wiktora - Nowe sztuczki dla każdego", którą otrzymaliśmy w prezencie od samego autora - Wiktora Niedzickiego, dziennikarza, znanego popularyzatora nauki. Pozdrawiamy Pana Wiktora. Zachęcamy Was do wykonania tego prostego eksperymentu. Wyniki są zaskakujące...

Konstrukcje z patyczków

Odkrywanie, eksperymentowanie, konstruowanie to doskonałe sposoby na poznawanie otaczającego nas świata i praw nim rządzących. Oto konstrukcje, które powstały podczas zajęć Experymentarium 3Z w klasie 2a. Dobry początek dla przyszłych inżynierów, architektów... Kto wie?

Zabawy z magnesami

Elektryczność i magnetyzm w klasie 1a na zajęciach Experymentarium 3Z - Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj. Nauka jest fascynująca i ... magiczna.

Zoetrop

Czy wiecie jaki był początek kina? Jak to się stało, że nieruchome obrazki zaczęły się poruszać? Wielką rolę w historii rozwoju kina odegrało proste urządzenie - Zoetrop, dzięki któremu powstawały animacje i to ręcznie malowane. Zabawkę, która dopomogła w wynalezieniu kina można łatwo zbudować. W ramach zajęć Experymentarium 3Z Zoetrop wykonały dzieci z kl. 2a, wykorzystuąc materiały dostępne na stronie www.pdkin.pl Bawili się przy tym wspaniale, w wolnej chwili tworząc własne sekwencje obrazków.