im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie

Experymentarium w plenerze

Klasa 2a na pikniku rodzinnym połączonym z inauguracją sezonu rowerowego., który odbył się na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego. To propozycja Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie z okazji Dnia Dziecka. Pokazy naukowe zawsze przyciągają uwagę. Było wspaniale!

Fizyka na placu zabaw

Plac zabaw to fantastyczne miejsce do nauki fizyki już od najmłodszych lat. Przekonali się o tym uczniowie klasy 1a, którzy w ramach zajęć Experymentarium 3Z eksperymentowali na szkolnym placu zabaw. Huśtawka pojedyncza jak również bocianie gniazdo to przykład wahadła. Można doskonale zaobserwować jego charakterystyczne ruchy. Huśtawka wagowa, zjeżdżalnia to maszyny proste: dźwignia dwustronna i równia pochyła. Karuzela doskonale pokazuje działanie siły odśrodkowej. A do tego grawitacja, tarcie i elektrostatyka. Fizyka jest wszędzie!

Kosmos w naszym domu

W ramach zajęć Experymentarium 3Z, uczniowie kl. 1a i 2a już po raz drugi spotkali się z Wiktorem Niedzickim - znanym popularyzatorem nauki, polskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, autorem programu Laboratorium. Temat spotkania brzmiał tajemniczo: Kosmos w naszym domu. Młodzi odkrywcy dowiedzieli się jak bardzo programy kosmiczne przyczyniły się do powstania technologii i rozwiązań, z których my teraz korzystamy, i które w dużym stopniu ułatwiają nam życie. Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję na kolejne.
Pan Wiktor jest autorem książeczki "Kosmos w naszym domu", którą dzieciaki otrzymały w prezencie od Ministerstwa Klimatu i Środowiska - Departament Edukacji i Komunikacji. W specjalnym liście czytamy " Wszelkie podejmowane działania mające na celu popularyzację nauki i techniki, edukację dzieci połączoną z tematyką ochrony środowiska i klimatu zasługują na słowa uznania". Dziękujemy!

Eksperyment z balonem

Oto kolejny eksperyment ucznia klasy 1a, Patrika, który marzy, aby zostać naukowcem. Zainspirowany zajęciami Experymentarium 3Z i spotkaniem z Panem Wiktorem Niedzickim eksperymentuje w domu. To jego eksperyment z balonem podnoszącym szklankę. Spróbujcie, efekt jest zaskakujący.

Jajko w butelce

Uczeń klasy 1a, Patrik Momita, zainspirowany zajęciami Experymentarium 3Z i spotkaniem z Panem Wiktorem Niedzickim eksperymentuje w domu. Zobaczcie jego eksperyment z jajkiem wpadającym do butelki. Doskonała prezentacja. Ma zadatki na popularyzatora nauki. Brawo Patrik! Zachęcamy do wykonania tego eksperymentu. Efekt jest zaskakujący